Jak zostać fotografem ślubnym i czy ja to w ogóle lubię

Zacznijmy przygodę z blogiem po Bożemu, pozwólcie zatem, że powiem Wam jak zostać fotografem ślubnym. Odpowiem Wam też na pytanie czy fotografia ślubna jest w ogóle prawilna i czym można się do niej oficjalnie przyznawać.

Co Ty gadasz, Szymon! Kto by się tego wstydził? Ha, wierzcie mi, że słyszałem o historiach, gdy ludzie wręcz się tej pracy wstydzą. Ja z kolei się tym szczycę, szczególnie, że fotografuję w swoim stylu, świetnie się przy tym bawiąc i stawiając ambitne cele i plany.

jak-zostac-fotografem-slubnym

Czy fotografia ślubna jest gorsza?

Bawi mnie, gdy ktoś traktuje fotografię ślubną z góry. Prawda jest taka, że jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów fotografii. Jeśli chcesz być dobry w te klocki, musisz być dobry w:

 • portret,
 • reportaż,
 • street,
 • fotografię produktową,
 • fashion,
 • architekturę,
 • krajobraz.

Zaskoczeni? Oczywiście, nikt nie każe Wam ogarniać wszystkich tych rodzajów fotografii, by być dobrym fotografem, ale tak pewnie chcecie zostać fotografem kompletnym, a nie średnim… 😉

Chcę zostać fotografem ślubnym, co mam zrobić?

Chcesz zostać fotografem ślubnym i nie masz pojęcia od czego zacząć? W 100% Cię rozumiem i łatwo mi się teraz wymądrzać, bo jestem już 10 lat w branży. Jednak dawniej temu też myślałem jak nim zostać, a przede wszystkim: jak zostać dobrym fotografem ślubnym. Jednak pamiętaj, że zaczynałem jak każdy. Przeżyłem klientów z piekła rodem, gorsze momenty, załamania, chęć rzucenia aparatem w Allegro… To ciężki zawód, nie ma co ukrywać.

Osobiście lubię wyzwania, dlatego też jestem w trakcie tworzenia kompleksowego kursu dla fotografów ślubnych, do którego możesz dołączyć tutaj.

Jeśli miałbym jednak sprzedać kilka pomysłów na rozkręcenie się to…

 • sfotografuj śluby znajomych za darmo – niestety, każdy zespół zaczynał próby w piwnicy, tak każdy fotograf potrzebuje przejść pewien etap za darmocha
 • stwórz kilka sesji z przyjaciółmi – sesja plenerowa z parą młodą to zupełnie inna bajka niż reportaż ślubny. Warto ćwiczyć oba te warianty.
 • bądź secondshooterem – możesz poszukać na ślubnych grupach, a może masz znajomego, który fotografuje by dołączyć jako drugi. To świetna opcja, by zobaczyć z czym to się je i nabrać doświadczenia
 • wybierz się na warsztaty – szkolenia to bardzo duży shortcut, który serdecznie polecam. Warto wybrać poziom doświadczenia, gdyż zbyt zaawansowane warsztaty mogą Cię przytłoczyć.
chce-byc-fotografem-slubnym

Czy można lubić fotografię ślubną?

W tytule artykułu zadałem sam sobie pytanie, czy ja w ogóle lubię fotografię ślubną. Z ręką na sercu odpowiadam: TAK!

Nie uważam, że jest to gorszy odłam fotografii. Szczególnie, że można ją robić po swojemu. Mój styl to mix portretowania i czystego reportażu. Bardzo lubię u siebie ten balans, kiedy mogę być zarówno kreatywny na prace z parą czy jej gośćmi, ale dać również dużo miejsca na spontaniczność i reporterski styl.

Polecam zatem odnaleźć każdemu z Was styl, w którym kochacie fotografować, a wtedy klienci pokochają Waszą fotografię 🙂 Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomoże Wam zostać fotografem ślubnym! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *